Ceny, trendy i historia, czyli główne założenia analizy technicznej.
Trend Trading:Używana od XVII wieku do analizy cen ryżu przez japońskich handlarzy, analiza techniczna jest najstarsza forma badania rynku i cieszy się popularnością także dzisiaj.
Sedno sprawy
Najprościej mówiąc, zadaniem analizy technicznej jest badanie i prognozowanie przyszłych ruchów cen na praktycznie wszystkich rynkach. Jej sedno stanowi wyznaczenie, na podstawie wykresu historycznej zmienności cen, najlepszego momentu do zrealizowania transakcji oraz określenie z pewnym prawdopodobieństwem, jakie będzie zachowanie danego instrumentu w przyszłości. A wiec przyglądamy się przeszłości i wyciągamy wnioski, zęby przewidywać przyszłość.
Jak to zrobić?
Podstawowym narzędziem w analizie technicznej jest wykres cenowy, a jego najpopularniejszymi rodzajami są wykresy słupkowe, świecowe i liniowe. Wyższą szkolą są złożone teorie, jak zastosowanie ciągu Fibonacciego, czy Teoria fal Elliotta. Oczywiście, poszczególne narzędzia maja zastosowanie w zależności od specyfikacji rynku, na którym są stosowane. Warto dobrze przemyśleć, jakiego użyć narzędzia, nauczyć się nim posługiwać i wypatrywać powtarzalnych schematów – bywa, ze nie jest trudno je zauważyć nawet początkującemu.
Cena, trendy i historia, która lubi się powtarzać
Są trzy główne założenia analizy technicznej:
Pierwsze – Rynek dyskontuje wszystko
Jest to niewątpliwie istota analizy technicznej, zgodnie z która wszystkie czynniki, które mogą mieć wpływ na cenę, są już w niej uwzględnione. Podstawę tego założenia stanowi przekonanie, ze czynnikiem, który można uznać za determinujący zachowanie się ceny jest prawo popytu i podaży. Tak wiec zrozumienie ruchów ceny daje pełną informacje o zachowaniu rynku, ale także dostarcza wiedzę na temat uwarunkowań gospodarczych i politycznych, nastrojach inwestorów oraz sytuacji mikro- i makroekonomicznej danego instrumentu. A przez cały ten czas rynek porusza się miedzy dwoma ekstremami: szczytem i dnem.
Jak zarabiają na rynkach Forex inni? Zobacz najnowsze rankingi i konkursy ====>
Drugie – Ceny podlegają trendom
Bez wątpienia głównym zadaniem analizy technicznej jest rozpoznanie, w jakim kierunku podążają ceny, czy tworzą trend wzrostowy, spadkowy czy horyzontalny, następnie wykrycie tego trendu we wczesnym stadium oraz właściwe ocenienie tego, czy bieżący trend będzie się utrzymywał. Można to przełożyć tak: w okresie hossy będziemy sobie stawiać pytanie, czy entuzjazm będzie trwał wystarczająco długo, żebyśmy zdążyli dokonać transakcji, i jeszcze dobrze na nich zarobić, a gdy będą królowały tendencje spadkowe, zadanie będzie polegało na przewidzeniu, kiedy najprawdopodobniej nastąpi odwrócenie się trendu.
Trzecie – Historia się powtarza
Powtarzalność ludzkich emocji i zachowań legło u podstaw założenia, ze taka sama powtarzalność dotyczy ruchu cen. Nie chodzi wiec o czytanie z fusów, ale o odczytywanie wykresów, co umożliwi odnajdywanie powtarzających się formacji, według których zachowują się ceny. Badanie tych zachowań z przeszłości będzie szklaną kulą pełną prognoz ruchów ceny w przyszłości.
Zalety i wady analizy technicznej
Co i kiedy?
Podczas gdy analiza fundamentalna odpowiada na pytanie, „co kupić lub sprzedać”, istotę analizy technicznej stanowi, poprzez przewidywanie przyszłych ruchów cen i trendów, odpowiedz na pytanie, „kiedy to zrobić”. Jeśli nie myślimy o jasnowidztwie, to nie ma analityków, którzy używając takiego zbioru technik jak analiza techniczna są w stanie dokładnie przewidzieć cenę w przyszłości, jednak mogą dzięki niej zmniejszyć skale ryzyka. W końcu wszyscy wiemy, ze historia lubi się powtarzać i ze jest nauczycielka życia, nawet, jeśli czasami jej bieg zależy od drobnego przypadku.